Разъяснение некоторых норм Закона "О доступе к публичной информации"
Щодо надання роз'яснення законодавства законодавства про доступ до публічної інформаціїМІНІСТЕРСТВО ЮСТИЦІЇ УКРАЇНИ
ЛИСТ
від 25.05.2011 р. N 4-0-50-11/7.2
Депутату Харківської обласної ради І. Г. Варченко |
Щодо надання роз'яснення законодавства
Міністерство юстиції у зв'язку з Вашим запитом щодо суперечностей підзаконних актів в інформаційній сфері та наявності труднощів у їх застосуванні повідомляє.
Статтею 32 Конституції України встановлено, зокрема, що кожному гарантується судовий захист права спростовувати недостовірну інформацію про себе і членів своєї сім'ї та права вимагати вилучення будь-якої інформації.
Відповідно до частин першої, другої, третьої статті 277 Цивільного кодексу України фізична особа, особисті немайнові права якої порушено внаслідок поширення про неї та (або) членів її сім'ї недостовірної інформації, має право на відповідь, а також на спростування цієї інформації.
Право на відповідь, а також на спростування недостовірної інформації щодо особи, яка померла, належить членам її сім'ї, близьким родичам та іншим заінтересованим особам.
Негативна інформація, поширена про особу, вважається недостовірною, якщо особа, яка її поширила, не доведе протилежного.
Крім того, стаття 21226 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлює відповідальність за ненадання інформації або надання недостовірної чи неповної інформації.
Слід зазначити, що Закон України "Про доступ до публічної інформації" (далі - Закон), визначає порядок здійснення та забезпечення права кожного на доступ до інформації, що знаходиться у володінні суб'єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом, та інформації, що становить суспільний інтерес.
У пункті 6 частини першої статті 14 Закону передбачено, зокрема, що розпорядники інформації зобов'язані надавати достовірну, точну та повну інформацію, а також у разі потреби перевіряти правильність та об'єктивність наданої інформації.
Пунктом 4 частини другої статті 23 Закону передбачається, зокрема, що запитувач має право оскаржити надання недостовірної або неповної інформації.
Відповідно до пункту 5 частини першої статті 24 Закону відповідальність за порушення законодавства про доступ до публічної інформації несуть особи, винні у вчиненні таких порушень як надання або оприлюднення недостовірної, неточної або неповної інформації.
Разом з тим, повідомляємо, що Державний комітет телебачення і радіомовлення, є головним у системі центральних органів виконавчої влади з формування та реалізації державної політики у сфері телебачення і радіомовлення, в інформаційній та видавничій сферах, відповідно до Положення про нього, затвердженого Указом Президента України від 7 травня 2011 р. N 559.
Заступник Міністра
- |
А. Ю. Сєдов |
- Образец контракта
- На основании каких документов можно отобразить в бухгалтерском и налоговом учете услуги бюджетных организаций?
- Дисциплинарные взыскания
- Зразок договору позики під проценти
- Запитання-відповіді по оподаткуванню
- Об уплаты части арендной платы бюджетных организаций в бюджет
- организация работы местного совета
- Закон Украины "Об обращении граждан"
- Краткая характеристика основних норм Закона Украины "О доступе к публичной информации"
- Письмо Министерства юстиции Украины от 06.07.2012 г. N 6829-0-33-12/6.1 по некоторым вопросам применения отдельных положений Закона Украины "О доступе к публичной информации"
- Лист Міністерства юстиції України від 06.07.2012 р. N 6829-0-33-12/6.1 щодо деяких питань застосування окремих положень Закону України "Про доступ до публічної інформації"
- О Разъяснение относительно использования информации из Государственного реестра избирателей при обеспечении доступа к публичной информации в соответствии с Законом Украины "О доступе к публичной информации"
- Закон Украины "О доступе к публичной информации"
- Письмо Министерства юстиции Украины от 03.05.2012 г. Право на доступ к информации как элемент правового статуса личности